Početna strana > Hronika > Opasnost od napada albanskih ekstremista na severu Kosova
Hronika

Opasnost od napada albanskih ekstremista na severu Kosova

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 02. avgust 2010.

Upozorenje ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića da je bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji „veoma, veoma složena" uz napomenu da ne zavisi od državnih organa Srbije, već od međunarodne zajednice, treba shvatiti ozbiljno, kažu stručnjaci za bezbednost

Naši sagovornici ukazuju da Albanci neće koristiti silu, naročito u periodu do glasanja u Generalnoj skupštini UN polovinom septembra, ukoliko im velike sile koje ih podržavaju, SAD, Velika Britanija, ne daju politički signal. I u tom kontekstu treba razumeti i Dačićevu poruku da „međunarodna zajednica ima obavezu da eliminiše svaki oblik napada na Srbe" jer je odgovorna za bezbednost na Kosovu.

Profesor FPN-a Dragan Simeunović kaže da su napadi albanskih ekstremista na Srbe i druge ugrožene etničke grupe na Kosovu i Metohiji uvek mogući i „često se i dešavaju i pored obećanja međunarodnih faktora da ih neće biti". On ukazuje da je naš veliki propust izostanak dublje analize tih napada koji bi ukazali na stepen organizovanosti Albanaca, povezanosti s centrima političke moći i inostranim faktorima.

- Njegova izjava o velikoj složenosti verovatno proizilazi od činjenice visokog stepena napetosti između Srba i Albanaca na severu Kosmeta, a pre svega u Kosovskoj Mitrovici, kao od činjenice da nijedan Srbin nije dovoljno bezbedan. Euforija koja je ovih dana, posle odluke MSP, obuzela Albance i te kako može da podstakne na nasilje iz obesti i arogancije - navodi Simeunović.

Predsednik Foruma za bezbednost general u penziji Ninoslav Krstić smatra da se bezbednosna situacija na Kosovu usložnjava zbog odluke MSP-a.

- Albanci su napeti, osnovni problem im je što ni posle dve godine od proglašenja navodne nezavisnosti nisu uspostavili državnost na celoj teritoriji Kosova. Postoji opasnost da (zlo) upotrebe mišljenje MSP, odnosno da nasilnim putem uzmu kontrolu nad severom Kosova zaklanjajući se iza odluke suda da su bili u pravu kada su proglasili nezavisnost - kaže Krstić.

Krstić: Opasne izjave

Penzionisani general Ninoslav Krstić smatra sa zabrinutost Beograda potiče i od direktne pretnje ministara spoljnih poslova Kosova Skendera Hisenija, koji je nedavno izjavio da će „Srbi zažaliti što su podneli rezoluciju Generalnoj skupštini UN".

- Pošto jug Srbije s Kosovom funkcioniše poput spojenih sudova, nije isključeno da bi se talas nasilja prelio i u Preševsku dolinu. Albanci imaju infrastrukturu, ljude, oružje... ali neće delovati bez miga i zelenog svetla velikih sila. Zato je Dačić poručio da međunarodna zajednica ima obavezu da eliminiše svaki oblik napada na Srbe jer na Kosovu već 11 godina nema naše policije i vojske - kaže Krstić

(Pres)